Kaj je RSS?

RSS je računalniška tehnologija na podlagi XML-ja, s pomočjo katere lahko avtomatsko sprejemamo informacije z vseh spletnih strani, na katere smo se predhodno prijavili. S pomočjo RSS-a nam ni potrebno več iti na vse spletne strani, na katerih želimo prebrati sveže novice, temveč lahko vse informacije preberemo na enem mestu.

Kako prepoznamo RSS?

RSS je majhna značilna ikona oranžne barve ali oznaka RSS, ki nas vabi, da se pridružimo določeni spletni strani. RSS viri so na voljo pri večini večjih spletnih strani, pa tudi pri mnogih manjših spletnih straneh. RSS uporabljajo časopisne hiše, spletni dnevniki, tehnične publikacije, spletne strani s splošnimi novicami in mnoge druge.

Zgodovina RRS

RSS je prvo zasnovalo računalniško podjetje Netscape, ko so ga uporabili v portalu My Netscape. Razvoj tehnologije se je nato v letu 2000 razdelil v dve skupini razvijalcev. Okrajšava RSS se uporablja za naslednje standarde, ki so RDF Site Summary, Rich Site Summary ali Really Simple Syndication. Razlika je v standardnem, zgoščenem ali preprostem povzetku strani.

Uporabniki RSS-ja

Uporabniki RSS-ja so lahko posamezniki ali lastniki spletnih strani. Za posameznike je storitev brezplačna, lastniki spletnih strani pa jo morajo v določenih primerih plačati.

Postopek dodajanja RSS-ja za posameznike

Posamezniki to enostavno naredijo tako, da izberejo določeni RSS URL naslov in ga prilepijo v okno z imenom vir ali RSS source. Še lažja možnost je, da se vir dodeli preko padajočega menija, ki ga ponudijo spletni brskalniki. Spletni velikan Google omogoča tudi prebiranje med različnimi RSS viri. Ta storitev se imenuje Google Reader in je zelo preprosta za uporabo. Poleg tega obstajajo še drugi odjemalci, kot so Sharp Reader, RSS Reader, Feed Reader, itd.

Prednosti RSS-ja za posameznike

RSS posamezniku prihrani veliko časa, saj ni več potrebno obiskovati priljubljenih spletnih strani, temveč spletne strani kar same pridejo do nas. Vsebine so na voljo tudi brez raznih dodatkov, ki lahko odvrnejo od bistva.

Postopek dodajanja RSS-ja za lastnike spletnih strani

Lastnik neke spletne strani lahko tehnologijo RSS z druge spletne strani implementira na svojo spletno stran. Za izvoz novic so ponavadi na voljo celotni sklopi ali zgolj določene tematike.

Prednosti RSS-ja za lastnike spletnih strani

Prednosti se lahko kažejo v večjem številu obiskovalcev spletne strani, višji kotizaciji v spletnih brskalnikih zaradi boljše optimizacije, več spletne vsebine brez dodatnega dela.

Marko Štrbac

Direktor

Marko Štrbac vodi podjetje Vendi d.o.o. in ima več kot 12 let izkušenj iz področja optimizacije in izdelave spletnih strani ter trgovin. Poleg snovanja strategij za digitalni marketing se ukvarja tudi s spletnim oglaševanjem in raziskuje nove načine, kako uspešno doseči spletne uporabnike. Najbolj domače se počuti v analizi spletnih strani, snovanju načrtov za njihovo izboljšanje in doseganje poslovnih ciljev.